Haberler

"Tarım Makinelerinde 30 Milyon Dolarlık İhracat" haberi ile Hürriyet Gazetesinde yer aldık

17.02.2021 - Hürriyet

TARIM MAKİNELERİNDE 30 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

TÜRKAY Tarım Makineleri'nin tam otomasyonlu Endüstri 4.0 uyumlu full otomatik yükleyicili lazer kesim, abkant, robotik transfer tezgah besleme otomasyonu, 3 eksenli ve çift yönlü beslemeli pozisyonerli kaynak robotu, 5 eksenli ve robotik besleme ve boşaltmalı torna tezgahları, dikey lift sistemi yatrıımları ile üretim teknolojisini güçlendirerek rekabette bir adım öne geçtiğini ifade eden Türkay Tarım Makinaları Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Türkay, sektörde verimli üretimin öncüsü olarak emin adımlarla ilerleyeceklerini ifade etti.

VERİMLİ ÜRETİM

Üretimde periyodik olarak ne kadar verimli olduklarını ölçerek, en fazla verim artışı sağlayacak yatırımları yapmaya odaklandıklanının altını çizen Türkay, "Ülkemiz ve dünya genelinde tarım makineleri ve teknolojileri alanında oldukça dinamik bir pazar söz konusu olduğundan, hatlarımızı akıllı ve esnek üretime uygun hale getirecek stratejiler geliştirmemiz gerekiyor. Bu dinamik pazarda ürettiğimiz ürünlerin daha çeşitli olması ve teslimatlarımızın daha kısa sürelerde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunun için Endüstri 4.0 uyumlu yeni üretim yatırımlarmız ile sektörümüzde verimli üretimin öncüsü olarak 2021 yılında da emin adımlarla ilerleyeceğiz" dedi.

LİDER OLDUK

2020 yılında koronavirüs nedeniyle tarihte benzeri görülmemiş bir krizin eşiğine gelinmesinin tarım sektörünün yükünü arttırdığına vurgu yapan Turkay, sözlerini şöyle sürdürdü "Tüm dünya benzer kısıtlamalarla kendi ülke vatandaşlarını pandemiden korumaya çalıştı ve hala da çalışıyor. Dünyada yüz milyonlarca insan evlerine kapanmak zorunda kaldı. Insanlar evlerinde daha çok vakit geçirince gida ürünlerine olan talep de arttı. Tüketimin artması doğal olarak tarım sektöründe üretimin artmasını tetikledi. Mevcut bayi ağımız ile Türkiye'nin yüzde 80'ine hitap ettik. Son birkaç yıldır olduğu gibi tarım ve metal işleme makineleri grubunda Ege Bölgesi üretici firmalan arasında en fazla üretimi ve yatırımı gerçekleştiren, en fazla istihdam saglayan birinci firma olmayı 2020 yılında da koruduk. Toplam satışlanmıın yine ortalama olarak belirtirsek yüzde 70 varan oranda ihracattır ve ihracatta 30 milyon dolar ile kendi grubumuz içinde Ege Bolge birinciliğimizi bu sene de sürdürdük."